سیلیس, سیلیس درجه دو

سندبلاست

سندبلاست چیست؟

واژه سندبلاست (sandblast) یک واژه انگلیسی است. سند (sand) به معنی ماسه و بلاست (blast) به معنی انفجار و پرتاب می‌باشد. در اصطلاح از سیلیس پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا را سندبلاست می گویند.کاربرد این دستگاه جهت تمیزکاری سطوح فلزات، چوب، سنگ و شیشه کاربرد دارد و وجود آن بسیار حایز اهمیت است. انواع ماسه و سیلیس برای تمیزکاری استفاده می‌گردد.

کاربرد ماسه سیلیس:

سیلیس که یک ماده معدنی پرکاربرد در صنعت محسوب می شود،که یکی از دیگر کاربرد های سیلیس در صنعت سند بلاست می باشد.در سندبلاست که معمولا از سیلیس درجه دو استفاده می کنند که بعنوان ساینده جهت تمیزکاری و صیقل دادن انواع اجسام فلزی،چوب،سنگ و شیشه می باشد.

ازجمله کاربردهای ماسه سیلیس :

  • زنگ زدایی و رنگ برداری از سطوح،
  • سایش و زبر کردن سطوح داخلی و خارجی قطعات
  • زیرسازی کردن قطعات برای لعاب کاری و تفلون کاری کیفیت بالاتر
  • جرم گیری و پاک کردن لکه های سیمان از دیوار اماکن مختلف
  • مات کاری، تمیز کاری، آماده سازی قطعات
  • رسوب زدایی

انواع سندبلاست:

 

چوب:

برای سندبلاست چوب فاکتورهای مهمی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد،سالم ماندن بافت سطح چوب در سندبلاست بسیار مهم است و باید پس از عملیات سندبلاست و سطح چوب سالم بماند،برای سالم ماندن سطح چوب باید از مواد ساینده سیلیس سندبلاست استفاده کرد و همچنین فشار کمپرسور روی حداقل باشد تا سطحی سالم و یکنواخت داشته باشیم.

 

شیشه:

مواد ساینده سیلیس با فشار روی سطح شیشه پاشیده می شود تا با برداشتن یک لایه نازک از سطح شیشه ، آن قسمت مات شود. این کار با هدف طراحی نقش و نگار یا لوگوی شرکت ها و یا مات کردن شیشه.

 

فلزات:

فلزات در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب می شوند و در نتیجه لایه ای از اکسید،روی سطح فلزات را تشکیل می شود که درصورت باقی ماندن این اکسید،سطح فلزات کاملا پوسیده می شود.بنابراین برای جلوگیری از پوسیده شدن و از بین بردن اکسید از روی سطح فلزات و صیقل دادن سطح فلزات از سند بلاست استفاده می کنیم.

 

تجهیزات مورد استفاده در سندبلاست:

  1. دیگ
  2. نازل
  3. کمپرسور هوا
  4. تجهیزات ایمنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *